Przeskocz do treści

Oscyloskop w szkolnej pracowni

Niejedna większa szkoła może poszczycić się własną pracownią, w której znajdują się niezbędne urządzenia do przeprowadzania doświadczeń chemicznych czy fizycznych. Mimo to wielu nauczycieli nie wykorzystuje tych urządzeń podczas prowadzenia zajęć lekcyjnych. Jest to oczywiście działanie, ze szkodą dla uczniów, którym sama teoria nie wystarczy. Młodym ludziom niezbędna jest również praktyka. Do tego, ważne jest także aby uczniowie potrafili posługiwać się podstawowymi narzędziami służącymi do obliczeń i pomiarów. Przykładem takiego urządzenia jest oscyloskop - przyrząd służący do pomiarów przebiegów elektrycznych. Niestety rzadko pojawia się on w klasie podczas lekcji fizyki. Szkoda, bo oscyloskop to niezbędny sprzęt w szkolnej pracowni, na którym można przeprowadzać wiele doświadczeń.

Treści, które raz usłyszymy z reguły szybko wypadają nam z głowy. Dużo ważnych informacji umyka lub o nich kompletnie zapominamy. Dlatego podczas lekcji warto przeprowadzać doświadczenia. Dzięki nim uczniowie lepiej przyswajają i bardziej utrwalą swoją wiedzę. Pokazując uczniom oscyloskop i dając im możliwość zapoznania się z nim zwiększamy ich zainteresowanie i wciągamy głębiej w temat zajęć. Uczeń, który przeprowadzi pomiary, na takim urządzeniu, będzie mógł sam wyciągnąć wnioski i lepiej zrozumieć omawiane zagadnienie.

Przeprowadzanie badań przy użyciu oscyloskopu to również idealny sposób na urozmaicenie zwykłej, czasem nudnej lekcji. Podczas takiej lekcji nauczyciel powinien wytłumaczyć uczniom zasady działania oscyloskopu. Następnie klasa, podzielona na grupy może zaczynać zapoznawać się z urządzeniem. Zadaniem uczniów może być na przykład pomiar napięć stałych. Samodzielne wykonanie powierzonego im zadania pomoże w lepszym zapamiętaniu i utrwaleniu wiedzy.

Zapewne nie każdy młody człowiek będzie w przyszłości korzystał z oscyloskopu, jednak praktyczna wiedza dotycząca przeprowadzania doświadczeń i obsługi różnych urządzeń przyda się w dorosłym życiu. Podsumowując oscyloskop jak i inne przyrządy doświadczalne są niezbędne do prowadzenia ciekawych i skutecznych zajęć. Dlatego warto wyposażyć pracownię szkolną w taki sprzęt.