Psychologia Internetu

Internet na stałe wkroczył do naszego życia, zaś wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie już życia bez niego. Jeszcze nie tak dawno mogli z niego korzystać tylko i wyłącznie naukowcy, dziś jest to medium dostępne dla każdego. Internet wykorzystywany jest przez nas na wiele sposobów. To narzędzie komunikacji oraz miejsce dokonywania zakupów online. To możliwość korzystania z rozrywki oraz z licznych portali społecznościowych. To ogromna encyklopedia wiedzy na temat wszystkich dziedzin życia, z której tak chętnie korzystają współcześni uczniowie.

Internet stworzył też nowe środowisko. Użytkownikami sieci i ich zachowaniami zainteresowała się w ostatnich latach psychologia. Czy Internet faktycznie wywiera tak silny wpływ na ludzkie zachowanie, jak twierdzą naukowcy?

Jak się okazuje, psychologia Internetu rządzi się własnymi prawami. Sieć, dająca poczucie anonimowości i pozwalająca nawiązywać kontakty z innymi internautami sprawia, że korzystający z Internetu zmieniają w znacznym stopniu swe zachowanie. Wielu z nas w Internecie robi rzeczy, których w rzeczywistym świecie nigdy by nie zrobiło. Odważniej komentujemy wypowiedzi innych, umieszczamy swe opnie pod artykułami, głośniej i śmielej wyrażamy własne poglądy. Internet jako masowe zjawisko ma stosunkowo krótką historię, stąd też niewielka ilość badań przeprowadzonych nad zachowaniami osób często korzystających z sieci.

Psychologia Internetu staje się jednak coraz bardziej istotną dziedziną wiedzy, zaś zainteresowanie badaczy siecią i jej wpływem na nasze zachowanie stale wzrasta. Szczególnie interesującym zagadnieniem dla badaczy jest stosunkowo częste zjawisko agresji w Internecie, czego najlepszym dowodem mogą być burzliwe i pełne obelg wymiany zdań, prowadzone na forach internetowych. Innym ciekawym zagadnieniem są internetowe portale randkowe i ich rosnąca popularność.

Rekomendowane artykuły